Известната любовна песен на песни:

„Тя ме обича, да, да, да …“ „Тогава видях лицето й, сега съм вярващ …“ „Тя е моето момиче с кафяви очи, sha la la la la … la ti da“

Знам, че сте чули мелодия. Може би сте искали и да си го изтананикате. Само мъничко. Това са известни редове от добре познати любовни песни на съвременния западен свят. Ако можехте да прекарате ден в древен Йерусалим, щяхте да чуете хора да припяват по-скоро нещо такова:

Нека ме целуне с целувките на устата му – защото любовта ти е по-възхитителна от виното.

Или може би знаете тази класика:

Любимият ми е мой и аз съм негов; той броди сред лилиите. Докато денят не се прекъсне и сенките избягат

И следва друг любим:

Любимият ми е сияен и румен, изключителен сред десет хиляди. Главата му е от най-чисто злато.

Какво правят любовните стихотворения тук в Библията?

Добре, да оставим всички се шеги настрани. Това са редове от известната любовна песен в Библията, наречена „Песен на песните“ или „Песен на Соломон“. Това е колекция от древна израелска любовна поезия във вашата Библия. Стиховете са изящни, красиво изработени и изпълнени със страст. Само по себе си е уникално това, че има подобно нещо в Библията. Но в същото време се поражда завладяващ въпрос: Защо в Библията има осем глави със древни любовни стихотворения?

Това е въпрос, който упражнява ума на големите еврейски и християнски мислители от хилядолетия. Това обаче не е един от онези въпроси, на които „отговорът“ е лесно достъпен. Книгата „Песен на песните” представя на читателите на Библията много гатанки и прекрасни загадки, а смисълът, изглежда, не е само да ги разрешим посредством правилния отговор. По-скоро книга като тази ни кани в един прекрасен свят на идилични градини и младежка любов. Това е книга, пълна с блаженство и ако не позволим да ни омагьоса и да ни вкара в чудото на човешкото преживяване на любовта и насладата, ние съвсем пропускаме смисъла.

С това нека разгледаме няколко въпроса, които ще ни помогнат да разберем по-добре тази книга. На първо място, встъпителната линия е: „Песента на песните, която е към/за/от Соломон“. Изразът „песен на песните“ е нейното заглавие на иврит, което означава „най-добрата песен“. Това не е твърде трудно да се разбере. Но следващата част, „към/за/от Соломон“ е по-интригуваща. На иврит фразата е „le-shlomoh“. Думата shlomoh е името „Соломон“ и тази една буква „le-“ е еврейският предлог, който най-често означава „към/за“. На иврит, ако искате да кажете „колата на Тим“, бихте казали „колата ле-Тим“, буквално, „колата, която е за/към Тим“. Това показва притежание. Но предлогът може да показва и много по-мъгляви отношения, както във фразата „да се казва за Господа“ (le-adonai, виж Ps 22:31), или дори „приятел във връзка с Давид“ (le-David , виж 1 Царе 5:15).

Кралско спонсорство

Въпреки че знаем, че Соломон е бил блестящ и наистина добър с думи (виж 1 Царе 4: 29-32), тази встъпителна линия не означава непременно авторство, сякаш Соломон е написал стиховете. Всъщност е почти сигурно, че той не е написал книгата, като се има предвид, че говорещият глас е най-вече този на млада жена. Когато се споменава Соломон, което не е чак толкова често, той е описан в трето лице (Песен 1: 5, 3: 7-11, 8: 11-12). Освен това Соломон е просто някой от кандидатите за авторството на книгата. Стиховете празнуват любовта между мъж и жена и те са единственият любовник един на друг. А Соломон, ако си спомняте, имаше в парка 700 жени (политически бракове) и допълнителен харем от 300 жени придворни поради сексуалния си апетит (виж 1 Царе 11: 1-4). Излишно е да казвам, че е много трудно да си представим как той някога пише поезия, такава която виждаме в тази Песен.

И така, Соломон обичаше да пише, да изучава и да събира знания във всякакви области, дори е правил изследвания над растения и животни. Той обичаше да изследва света около себе си и да наблюдава неговите модели. И като цар, който е пълен с богатство, можеше да си позволи да спонсорира всякакви писателски проекти. Писано е някъде другаде за неговия екип от изпълнителни служители, който включваше учени и писари (1 Царе 4: 1-6). Това също ни помага да разберем ролята му на „кралски спонсор“ на израелската традиция за мъдрост.

Друга библейска книга, която започва с името на Соломон, е Притчи, която започва с думите „Притчи на Соломон“ (Прит. 1: 1). Сега няма причина да мислим, че Соломон не е отговорен за много от пословиците и стиховете в тази книга, но определено не е автор на цялата книга. Книгата ни разказва толкова много! Казва ни се в 22:17, че сме започнали да четем „думите на мъдрите“, а в 24:23 четем, „това също са сказанията на мъдрите.“ Така че, книгата съдържа литература от Соломон, но също и от анонимни мъдреци и книжници в древен Израел. И още повече, последните две глави на книгата назовават техните автори Агур (Prov 30) и Лемуел (Prov 31). Така че дори с името на Соломон начело, това не означава, че Соломон е отговорен за всички материали в Книгата Притчи или дори за самата книга. Бревард Чайлдс, ученик по еврейската Библия, го казва така:

[Песен за песните], заедно с книгите на Притчи и Еклисиаст, е свързана със Соломон като източник на мъдростта на Израел. Както Мойсей е източникът (макар и не единственият автор) на Тората, а Давид е източникът (макар и не автор) на книгата Псалми, така и Соломон е бащата на традицията за мъдрост в Израел … Връзката на Песен на Песните до Соломон в еврейската Библия поставя тези писания в контекста на литературата за мъдростта. – Деца, Въведение в Стария Завет като Писание

Литературата с Мъдрости в по-широк смисъл

Израелската традиция за мъдрост е колективният глас на израилтяните старейшини, които са живели в страх от Господа и сега споделят своята мъдрост със следващите поколения за това как да живеят добре в света -това е целта на литературата с мъдрости в Библията. Цар Соломон би бил кралският спонсор, отговорен за събирането и представянето на тази мъдрост в завършените произведения, които виждаме в еврейската и християнската Библия.

Ако мислите за различните човешки опитности, които попадат под етикета „как да живея добре“, преценката е, че отношенията и брака ще бъдат включат в списъка ви с „наистина важни неща, за които да научите.“ Любовта и връзките са две от най-основните човешки преживявания и не бива да се изненадваме, когато откриваме, че на тези теми е посветена цяла книга от библейската литература за мъдрост. Всъщност тя не се намира само в Песен на песните, но в Книгата Притчи също има редица стихотворения, които празнуват страстта и физическата близост между мъж и жена (вж. Пр. 5: 15-23). Образността и езикът на това стихотворение са много подобни на тези, който откриваме в Песен на песента, което не бива да ни изненадва. Ако целта на тази библейска литература е да ни възпита как да мислим разумно и добре за много аспекти на живота в Божия замисъл, има смисъл цяла книга да бъде посветена на празнуването на добротата на любовта. Отново Brevard Childs го казва така:

Мъдреците на Израел се опитали да разберат чрез размишление върху природата в света и човешкия опит във връзка със Създателя … Песента е отражение на мъдростта върху радостната и загадъчна природа на любовта между мъж и жена в брака. – Деца, Въведение в старото Завет като Писание

 

Любовта е толкова силна, колкото смъртта, страстта й е непоклатима като гроба. Той гори като пламнал огън, като могъщ пламък. Много води не могат да утолят любовта; реките не могат да я отмият. Ако човек би дал цялото богатство на къщата си за любов, би било крайно презрително.

 

Повече от романтика

Друга забележителна особеност на тази книга е широко разпространеното използване на образи в градината. От първата страница, „Любимият ми е за мен кълна от къна в лозята на Енгеди“ (Песен 1:14), до последната, вие, които живеете в градините, с другари, слушащи гласа ви; нека го чуя. Побързай, любима моя, и бъди като газела или млад елен на планините от подправки (Песен 8: 13-14).

Тази книга е просто просмукана с образи и сцени от любов към градината, докато влюбените се гонят и играят и се прегръщат взаимно в стихотворение след стихотворение. Какво става тук? В Библията има само една друга история, която поставя двама влюбени в градина, а това са страници 1-2 от книгата на Битие. Там ни се казава, че мъжът и жената са „голи и не чувстват срам“ (Бит. 2: 24-25) и че двамата са станали едно. Едемската градина е образ на човешката любов – връзки, каквито трябваше да бъдат. Това е идеалният образ и Песен на песните изследва както потенциала, така и чудото на такава връзка. Еврейският библейски учен Тремпер Лонгман, автор на отличен коментар към Песен на песните, представя тази идея по следния начин:

Какво прави книга като Песен на песните, в Библията? Без Песента бихме останали само резервирани и често отрицателни думи за реалността, която е от решаващо значение за човешката опитност: любовта и секса. Бог в своята мъдрост е говорил чрез поемата на Песента, за да ни насърчава и предупреждава за неугасимата сила на любовта и желанието. Песента празнува радостта от физическото докосване, възхищението от екзотичен аромат, сладкия звук на гласа на любовника и вкуса на устните на другия. Песента е божествено утвърждаване на любовта и признание за болката, която често я съпътства.

– Тремър Лонгман, Песента на песните

Песен на песните е уникална книга в Библията, която предлага уникален подарък. Това е игриво и красиво изследване на едно от най-мощните и влиятелни човешки преживявания: любовта и сексуалната страст. Тази книга за любовна поезия на израилтяните ни позволява да надникнем в Едем, и ние намираме там идеал, който много малко хора наистина изпитват. За тези, които го преживяват в собствените си бракове, той често е мимолетен, точно както любовта към мъжа и жената в тези стихове. По този начин стиховете утвърждават човешката любов, но също така показват как тя сама по себе си е само показател за нещо по-велико и възвишено. Книгата никога не споменава Божията любов, но всички връзки към Райската градина сочат на там. Кой е авторът на живота и човешката опитност? И кой, следователно, е авторът на това мощно преживяване, което наричаме „любов?“ Не е друг, освен Авторът на цялата реалност, който е дал на хората голям дар и отговорност в нашите тела, умове и сърца, когато става въпрос за сексуална любов.

Последни публикации


Виж всички статии тук >>>